Baskılı bez çantalar son yılların en hızla yayılan trendlerinden biri oldu. Başlangıçta plastik market poşetlerine doğal ve çevresel bir alternatif olarak doğan bez çantalar, o kadar beğenildi ki artık hayatın her alanında kullanılıyorlar. Bez çantaların bu denli beğenilmesi ve tutulmasının altında sosyolojik ve psikolojik nedenlerin de yattığı su götürmez bir gerçek. Bez çanta kullanımı insanlar için yalnızca kıyafetlerini bir aksesuarla tamamlamaktan daha fazlasını ifade ediyor. İnsanlar bez çanta kullanarak çevreye ve doğaya olan duyarlılıklarını ortaya koyarak farkındalık yaratma arayışında olmalarının yanında, çanta tercihleri doğrultusunda, bakış açılarını, imajlarını, hatta takındıkları politik duruşu ve tavrı dahi dışa vurma imkânını elde ettiklerini düşünüyorlar.

Bu nedenle baskılı bez çanta modelleri arasında en çok tercih edilenler, tarihe mal olmuş politik figürlerin, protest duruşlarıyla bilinen sanatçıların, çevreye duyarlılığın ön plana çıktığı toplumsal eylemlerde kullanılan sloganların üzerinde basılı olduğu modeller oluyor. Bu şekilde bez çanta yalnızca bez çanta olmaktan çıkıyor ve bir kendini ifade etme biçimi olarak önem kazanıyor.

Ayrıca dikim ve tasarımıyla kişiselleştirilebilen çantalar, renkleriyle de alternatif oluşturabiliyorlar. Örneğin 60’ların ve 70’lerin çiçek çocuklarının yaşadığı altın çağa duyulan özlem, batik tarzı boyama çanta ile dışa vurulabiliyor. Daha kurumsal dünyaya uygun renk seçenekleriyle, bez çantalar yalnızca plajda, sporda veya seyahatte kullanılabilmenin ötesinde, iş dünyasında da bir şıklık alternatifi olarak yerini alabiliyor. Bez çantalar son yıllarda düğün organizasyonlarında da sıklıkla tercih edilen bir hediye alternatifi. Üzerinde gelin ve damadın resminin basılı olduğu çantalar, mutlu anları ölümsüzleştirmenin akılcı bir yolu. Logo baskılı bez çantalar şirketler tarafından fuar organizasyonlarında ve iş ziyaretlerinde eşantiyon, broşür, katalog gibi materyalleri sunmak için kullanılıyor. Bu anlamda uygun maliyetli ve mantıklı bir reklam alternatifi oluşturuyorlar. Ayrıca doğum günü ve baby shower gibi özel etkinliklerde görmeye başladığımız bez çantalar, üzerine yapılan fotoğraf, illüstrasyon gibi baskılarla, özel günün anlam ve önemine vurgu yapmaya hayli elverişli bir seçenek. Fuar ve kermeslerde, şirketinizin veya ait olduğunuz kurumun doğaya ve çevreye hassasiyetini vurgulamak açısından da tercih edilebilecek en uygun maliyetli, pratik ve işlevsel öğe.