Kolayca Bez Çanta Yapabilirsiniz

Kimileri onu rahat ve kolay kullanımı olduğu için sever, kimisi tarzını yansıtan bir parça olarak görür, kimileri de çevreye duyarlı olmak ve farkındalık yaratmak adına bez çanta kullanır. Sebebiniz ne olursa olsun bez çanta kullanmayı seviyorsanız eğer bu yazı tam size göre. Farklı renk, ebat ve desenlerde, değişik kullanım alanlarına da uygun bez çantalar yapabilirsiniz. Kendi yaptığınız bez çantaları keyifle kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Çantanızı yaparken fikir almak isterseniz, elbette sizin için bazı önerilerimiz var. Sonrası sizin hayal gücünüze kalmış.

 

İşte sizin için düşündüklerimiz;

Eskiyen kot pantolonlarınızı bez çantalara dönüştürebilirsiniz. Hem de bir pantolondan iki farklı çanta elde etmek mümkün. Pantolonu bacak kısımlarının olduğu yerden kesiniz ve bacak kısımlarını daha sonra kullanmak üzere ayırınız, kestiğiniz kısmı alt tarafından tekrar dikiniz bunun için dikiş makinesinden de yardım alabilirsiniz dikiş makinesi bulamıyorsanız eğer uygun bir iğne ile elinizle de dikebilirsiniz. Çantanızın gövdesini oluşturdunuz, çantanın ağız kısmı yani pantolonun beli için fermuar, düğme ya da çıt çıt kullanabilirsiniz. Bez çanta yapımınız neredeyse bitti. İsterseniz bu haliyle büyük bir cüzdan olarak bile kullanabilirsiniz. Askılı bir çanta yapmak için pantolonun bacak kısmından istediğiniz uzunlukta bir şerit kesip pantolonun bel kısmına dikerek birleştirebilirsiniz. Askı için yumuşak ve sağlam bir kemer de uygun olabilir. Yaptığınız çantaya düğmelerden, keçelerden veya başka kumaşlardan kendi zevkinize göre aksesuarlar ekleyebilirsiniz.

 

Cep Yaparak Alan Oluşturabilirsiniz

Daha önce kestiğiniz pantolon bacaklarının dikişlerini tek taraflı sökünüz yani bir bacaktan kare ya da dikdörtgen şeklinde büyük bir parça elde edeceksiniz. Her iki bacak için de aynısını yapınız daha sonra bu kumaşları üst üste koyunuz ve fazlalıklarını kesiniz üç kenarını birbirine dikiniz. Ağız kısmı için fermuar, düğme veya ip kullanabilirsiniz. Askı için yine kot kumaşı, kemer ya da başka bir kumaş kullanabilirsiniz. Bu yaptığınız çanta ilk çantadan daha büyük olacağı için çantanın içine ya da üstüne başka kumaşlardan cep yapabilir daha fazla alan oluşturabilirsiniz.

 

 

 

İşte hepsi bu kadar sakın bez çanta yapmayı denemekten korkmayın.