Bez çanta hammaddesi %100 pamuk olan bir tekstil ürünüdür. Ülkemizde pamuk üretimi son yıllarda bir yükseliş kazanmıştır. Pamuk üretimin artmasıyla piyasada üretilen ürünler ithal edilmediği iç piyasa da ürünlerin maliyetini düşmesine faydalı olmaktadır. Son zamanlarda avrupa birliği uyum kapsamında doğaya zararlı ürünlerin tüketimi azaltılması planlanılmaktadır.

Doğa dostu bez çanta

Ülkemizde de bu konuda duyarlı belediyeler bulunmaktadır. Örneğin ; Adalar Belediyesi 2011 yılında kese kağıdı, bez torba, file gibi ürünlerin kullanımının özendirilmesi ve yaygınlaştırılması yönünde karar almıştı. Geçiş döneminin ardından Adalar Belediye Meclisi'nde oybirliği ile alınan kararla, 1 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Adalar'da naylon alışveriş poşetleri yerine, kese kağıdı, bez çanta, file gibi ürünler kullanılacak. 

Çevre kirliliğinin önemli sebeplerinden biri olan naylon poşetler petrol kaynaklarından yapıldığı için küresel ısınmada önemli rol oynuyor. Bu maddelerin toprağa, suya karışmasıyla besin zincirini kirlendiği gibi, denizleri kirleten naylon poşetler nesli tehlike altında olan türlerin de yok olmasına neden oluyor. Yılda 500 milyar adet üretildiği tahmin edilen naylon poşetlerin kalınlığına göre doğada çözünmesi yüzyıllar alıyor. Doğada uzun yıllar kalan çözünmeyen ürünler arasında yer alan cam şişe 4 bin yıl, pet Şişe 400 yıl, sakız 5 yıl, sigara izmariti 1 yıl gibi sürelerde çözündüğü tahmin edilirken, doğada çözünmesi daha hızlı olan gazete kağıdının 3 ay, elma çöpünün ise 2 ay gibi sürelerde çözündüğü biliniyor.

Bu konuda şirketlerde promosyon ürünlerin kullanımında doğaya zarar vermeyen ürün seçimine özen göstermeliler. Bu konuda önemli destek sağlayan firmalardan biri de www.istecanta.com sitesi örnek verilebilir. Sitede konunun duyarlılığını barındırdan birçok makale de bulunmaktadır. İnsanlara bu bilincin yerleştirilmesi adına ister 10 adet ister 1000 adet sipariş verme imkanı sunmaktadır.

Facebook sayfasını takip için linke tıklayınız 

Doğa dostu bez çanta